Elvyra Liaudanskienė nuo vaikystės buvo fiziškai aktyvi, tačiau dar besimokant vidurinėje prasidėjo galvos skausmai. Jie kartodavosi vis dažniau ir intensyviau, moteris rytais net nenorėdavo keltis iš lovos. Gimus vaikams, padidėjus darbo krūviui vis labiau pradėjo stigti energijos.
Elvyra, kur kreipėtės pagalbos dėl galvos skausmo?
Dar neturėdama trisdešimties pradėjau ieškoti galvos skausmo priežasčių: kreipiausi į gydytojus, buvo atlikti tyrimai, skirtos procedūros. Tačiau savijauta negerėjo. Priešingai, galvą skaudėjo vis dažniau ir labiau.
Taip ieškodama pagalbos pragyvenau dar dešimt metų. Situacija tapo visiškai sunki, galvą skaudėjo ištisai, buvo sunku dirbti protinį darbą.
Lankiausi pas geriausius Lietuvos įvairių sričių gydytojus. Atsakymas būdavo labai panašus – jūsų tyrimai geri. Išrašydavo kažkokių vaistų ir patardavo daugiau ilsėtis. Bandžiau viską, ką tik sugebėjau: jogą, kvėpavimo treniruotės, įvairiausius masažus, akupunktūrą. Kažkas parekomendavo dėles, pabandžiau ir tai, tačiau nepadėjo.
Nuolat jaučiausi be energijos. Ryte pabusdavau visiškai nepailsėjusi, nieko nenorėjau daryti, su niekuo kalbėtis, tik užsidaryti kambaryje ir pamiegoti. Gyvenimas neteikė jokio džiaugsmo, bet niekaip negalėjau suprasti, kas man atsitiko. Niekuo nesirgau, bet buvau ligonis.
Ar nebandėte keisti mitybos?
Antsvorio neturėjau maždaug iki 48 metų. Stengiausi kreipti dėmesį į tai, ką dedu į burną, nevalgyti vakarais. Tačiau tai dariau pagal savo tuometinį supratimą. Mano pasirinkimai buvo miltiniai, bulviniai ir kiti namie gaminti patiekalai, netrūko ir apdoroto maisto. Dėl energijos stygiaus gėriau daug kavos. Vandens beveik negerdavau.
Žarnyno problemos lydėjo visada, kartais nesituštindavau visą savaitę. Dėl vidurių užkietėjimo gydytojai patardavo valgyti slyvas, gerti kefyrą.
Kaip įvyko pokytis?
Kartą sporto salėje sutikau draugę, kuri atrodė palieknėjusi, išgražėjusi ir jos akys švytėjo. Pasigyrė, kad dalyvauja kažkokiame projekte ir keičia savo mitybos įpročius. Žinoma, aš nusprendžiau irgi pabandyti, nors nesitikėjau, kad mano savijautai tai gali turėti įtakos. Bet, pagalvojau, bent atsikratysiu papildomų kilogramų, kurie jau spėjo priaugti.
Taip prasidėjo mano pokyčių kelionė: pakeičiau pusryčius į subalansuotus Herbalife kompanijos produktus, pasikeitė lėkštės turinys, atsirado daug daržovių, žuvies, mėsos, lęšių, avinžirnių. Turėjau savo asmeninę konsultantę, kuri nuskenavusi mano organizmą, paaiškino rodiklius ir susidėliojo mitybos ir įpročių keitimo planą. Nuolat tikrindavo mano mitybos dienoraštį, patardavo, atsakydavo į rūpimus klausimus. Be to, kartą savaitėje pravesdavo valandos paskaitą apie paprasčiausius mitybos dalykus.
Jau po 2 savaičių pradėjau jausti savijautos pasikeitimus – atsirado daugiau energijos, noro kažkur eiti, kažką veikti. O svoris mažėjo savaime, nededant didelių pastangų.
Ar keičiant mitybą pranyko galvos skausmas?
Taip, šiandieną jau suprantu, kad mano problemų priežastis buvo didžiulis vandens trūkumas organizme ir netinkami maisto pasirinkimai. Maiste trūko skaidulų, gausus miltinių patiekalų, cukraus naudojimas užteršė žarnyną, gaminosi daug toksinų, o dėl vandens trūkumo jie kaupėsi organizme. Galvos skausmas buvo signalas, kad kažką darau ne taip, tik aš ilgai to nesupratau.
Ką patartumėte žmonėms, turintiems panašių problemų?
Mūsų sveikata ir gyvenimo trukmė labai priklauso nuo mitybos. Žmogaus organizmas turi gauti visus makro ir mikro elementus, visas maistines medžiagas tam, kad procesai vyktų teisingai. Organizmas labai protingas, visi procesai jame susiję, tik mes turime jam netrukdyti.
Šiais laikais maisto produktai prastos maistinės vertės. Kai kurie išvis tik tuščios kalorijos. Dalis produktų ne tik neduoda naudos, bet ir gali pakenkti.
Dažnas skuba, lekia, neturi laiko gaminti, valgo vos porą kartų per dieną ir dažniausiai vakare. Dėl to maistas virškinamas iki ryto. Žarnyne jis rūgsta, pūva ir taip gaminasi toksinai. Naktį organizmas turėtų užsiimti ne virškinimu. Antraip išderinama hormoninė sistema, medžiagų apykaita, auga antsvoris.
Moterys dažniausiai susirūpina tik tada, kai nebeįtelpa į mėgstamiausią suknelę. Tada galvoja, kad pasilaikys dietos mėnesį, du, tris ar pusę metų, numes tuos papildomus kilogramus, o tada…. O kas tada? Vėl grįžta prie senų įpročių. Nes gi visą gyvenimą nesilaikys dietų. Ir viskas grįžta su kaupu. Juk organizmas protingas, jis dar pakaupia atsargų, nes bijo, kad vėl sugalvosit laikytis kažkokios dietos. Kuo daugiau kartų laikotės dietų, tuo sunkiau darosi lieknėti, nes organizmas turi atmintį. Todėl didžiausia klaida – bandyti drastiškai, apribojant maisto kiekį ir įvairumą, gauti ilgalaikį rezultatą.
Vienintelis kelias – pakeisti mitybos įpročius ir maitintis subalansuotai. Dabartiniai jūsų įpročiai formavosi per daugelį metų. Papildomi kilogramai priaugo taip pat ne per trumpą laikotarpį. Todėl įpročių keitimui ir lieknėjimui reikės laiko. Kiekvienas turi surasti sau tinkamą būdą ir kelią kaip tai padaryti. Tačiau vienam keisti mitybos įpročius gana sunku. Mums visiems reikia palaikymo ir supratimo.
Ar jums buvo sunku pakeisti mitybą?
Mano kelias buvo komfortiškas. Aš įtraukiau į savo mitybą maisto pakaitalus – tai produktai, iš kurių išimta viskas, kas nereikalinga, todėl organizmas juos įsisavina beveik 100 procentų.
Turbūt visiems girdėtas posakis: mes esame tai, ką valgome. Šiai dienai šis posakis perfrazuojamas taip: mes esame tai, ką įsisaviname. Tai jau ląstelinė mityba. Ši pagalbinė priemonė leidžia komfortiškai, nealinant organizmo pasiekti mitybos tikslų ir gerai jaustis.
Kai organizmas gauna visko, ko jam reikia, jis nebenori to, ko nereikia. Nebelieka jokio streso dėl vadinamo nesveiko maisto, nes paprasčiausiai jo nebesinori.
Besiekdama savo tikslų, pati labai susidomėjau mityba ir pradėjau gilinti žinias šioje srityje. Pirmiausia labai norėjosi padėti savo artimiesiems, nes esu mama, žmona, močiutė. Juk mes, moterys, dažniausiai sukamės virtuvėje ir tuos įpročius formuojam savo vaikams, vėliau anūkams. Todėl mums reikia žinių, kad atsakingai galėtume vykdyti savo pareigą.
Dabar jau aštuntus metu pati esu sveikos gyvensenos konsultantė, mokau žmones tinkamai valgyti ir keisti mitybos įpročius.
Linkiu kiekvienam tapti savo gyvenimo šeimininku ir prisiimti atsakomybę už jo kokybę. Nekaltinti gydytojų, trenerių, nepalankių aplinkybių, o ieškoti būdų kaip sau padėti. Juk labai daug priklauso nuo mūsų pačių.
Apie mitybos poveikį sveikatai ir gyvenimo kokybei kalbėsiu internetinėje konferencijoje „Sveikas Ateities Žmogus“, kuri vyks kovo 21–23 dienomis.